Saadet Sözcüsü Aydın’dan İmamoğlu’na ‘terör örgütü’ tepkisi: Hamaslı mücahitler kahramanca mücadele veriyor!

T24 Haber Merkezi

Saadet Partisi Sözcü Birol Aydın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun CNN International’a verdiği röportajda Hamas hakkında “Terör örgütüdür” dediği sözlerin “esef verici” bularak tepki gösterdi. Hamas’ı “mücahitler” olarak tanımlayan Aydın, “Hamas, zalimlere karşı kahramanca mücadele veren bir yapıdır! Durum buyken hiç kimse, terör rejiminin zulmüne karşı direnen Hamaslı mücahitlerin eylemlerine dair ‘ama’lı, ‘fakat’lı cümleler kurmamalıdır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CNN International’a konuştu. Yerel seçimlerde AKP’nin mağlubiyetinin öncelikli nedenlerinin kibir ve otoriterleşme olduğunu belirten İmamoğlu, 2028’deki yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri için olası adaylık senaryolarını da değerlendirdi. İmamoğlu, Hamas’ı için yaptığı açıklamada ise, “Hamas tabii bizim çok üzüldüğümüz bir saldırıyı İsrail’de yaptı. Ve bu terör uygulamalarını yapan, insanları topluca öldüren her türlü yapı bizim nezdimizde terör örgütüdür” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Hamas için “Kuvayı Milliye” benzetmesi

İmamoğlu’nun bu konuşmasının aksine, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 31 Mart seçimlerinden sonraki ilk grup toplantısında (17 Nisan) Hamas’ı Kuvayı Milliye’ye benzeterek, “Türkiye’deki Kuvayı Milliye ne ise Hamas da işte odur. Bunu söylemenin de bir bedeli olduğunun farkındayız. Hakkı ve hakikati haykırmanın zor olduğunu biliyoruz, tüm dünya idrak etsin. Saldırılarınıza, algı oyunlarınıza boyun eğmeyeceğiz” demişti. Hamas, Erdoğan’ın açıklamasını “büyük beğeniyle” karşıladıklarını bildirmişti. Erdoğan, 26 Nisan’da Parlamenterler Arası Kudüs Platformu 5. Konferansı’nda yaptığı konuşmada da, “Biz işgalcilere karşı vatanlarını savunan Hamas’lı kardeşlerimizi Filistin’in ‘Kuvayı Milliye’si olarak görmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı. 

TIKLAYIN – İmamoğlu, CNN International’a konuştu: Hamas terör örgütüdür

TIKLAYIN – Erdoğan’dan Hamas’a Kuvayı Milliye benzetmesi: Bunu söylemenin bedeli olduğunu farkındayız

TIKLAYIN – Hamas, Erdoğan’ın kendilerini Kuvayı Milliye’yle kıyaslamasını “büyük beğeniyle” karşıladı: “Gurur duyduk”

TIKLAYIN – Erdoğan: Hamaslı kardeşlerimizi Filistin’in Kuvay-ı Milliyesi olarak görmeye devam edeceğiz

“Hamaslı mücahitler, kahramanlar”

Saadet Partisi Sözcü Birol Aydın da İmamoğlu’nun sözlerine ilişkin resmi X hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. İmamoğlu’nun sözlerini “esef verici” bulan Aydın, Hamas’ı “zalimlere karşı kahramanca mücadele veren bir yapı” olarak değerlendirdi. Hamas’ın eylemleri için “Hamaslı mücahitler” ifadesini kullanan Aydın, açıklamasında şunları kaydetti:

“İBB Başkanı Sn. İmamoğlu’nun, CNN International’a verdiği röportajda Hamas’a dair sarfettiği cümleler esef vericidir. ABD’de üniversite öğrencileri polis zorbalığına rağmen, tüm Avrupa’da izan ve insaf sahibi insanlar ülkelerindeki yöneticilerinin yanlış tutumlarına rağmen Gazze ile dayanışma sergilerken; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının kullandığı ifadeler akla ve vicdana terstir. Hamas, zalimlere karşı kahramanca mücadele veren bir yapıdır! Durum buyken hiç kimse, terör rejiminin zulmüne karşı direnen Hamaslı mücahitlerin eylemlerine dair amalı, fakatlı cümleler kurmamalıdır.

Son olarak, özellikle bu meselede katliamın meşrulaştırıcısı konumundaki Batılı medya organlarına verilen demeçlerde kullanılan kavramların, hatta her bir harfin titizlikle seçilmesi gerektiğini de hatırlatmak isteriz.”


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir