Altın Sahiplerine Müjde: Beklenen Haber Aylar Sonra Geldi

Türkiye’de görülen yüksek enflasyon, vatandaşların birikimlerinin tamamına yakınını altın ve döviz alanında değerlendirmesine neden olurken, tarih boyunca bir numaralı yatırım aracı olan altına yönelik ilgi her geçen gün artarak devam ediyor.

Yılın ilk çeyreğinde yaşanan yükselişlerin ardından altın fiyatları, nisan ayında jeopolitik risklerin etkisiyle 2431 dolara fırlamış ve tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Aradan geçen bir aylık süreçte 100 doların üzerinde gerileyen altın, bugün gelen verilerle yeniden şahlanışa geçti.

BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ: ALTIN İÇİN KRİTİK TARİH ORTAYA ÇIKTI

Dünya üzerinde altın fiyatlarını en fazla etkileyen veri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararları olarak öne çıkmakta. Fed, halihazırda koruduğu 5.25-5.50 oranındaki faizler ile son 20 yılın en yüksek sınırında dolaşırken, yüksek faizler ons altın üzerinde büyük bir baskı yaratmaya devam ediyor.

Altın yatırımcıları, yılın başlarında Fed’in 2024 yılında toplam 6 faiz indirimi yapabileceğini belirtirken, dünya piyasaları altın fiyatlarının yaz aylarından itibaren yükselişe geçeceği şeklinde pozisyon almıştı. Ancak ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler, faiz indirimlerini her geçen gün ötelerken, altın sahiplerinin beklediği haber nihayet bugün geldi.

Nisan ayı için aylık yüzde 0.4 olarak beklenen enflasyon verisinin 0.3 şeklinde gelmesi, piyasalarda büyük bir şaşkınlık yarattı. Ekonomistler, söz konusu TÜFE verilerinin ardından Fed’in 2024 yılı içerisinde faiz indirim kararı almasının muhtemel olduğuna işaret ederken, bu kararın altın için ne anlama gelebileceğini uzmanlar değerlendirdi.

Halihazırda yüksek olan Fed faizleri, dolar sahiplerinin birikimlerini değerli madenler tarafına kaydırmamasına neden olurken, faizlerin düşüşüyle birlikte altına doğru yönelimin hızlanacağı öngörülüyor. Tarih boyunca Fed faizleri ve ons altın arasında kurulan negatif korelasyon sonucu ekonomi piyasaları, yaz aylarının sonunda başlayacak faiz indirim serisiyle birlikte xauusd paritesinde tarihi zirvelerin görülmesine kesin gözüyle bakarken, bu yükselişler beraberinde gram ve çeyrek altın için de yükseliş anlamı taşıyacak.

ALTIN İÇİN GÖZLER HAZİRAN AYINA ÇEVRİLDİ

ABD enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte altın tarafında ortaya çıkan beklenti, ons altının 26 doların üzerinde değerlenmesine neden olurken, Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının belirsizliğini koruması, piyasalarda gözleri yeniden Fed’in haziran ayında yapacağı toplantıya çevirdi.

Bu toplantıda faiz indirim kararı çıkması beklenmese de, yapılacak açıklamalar beraberinde altın tarafında önemli kırılmaların yaşanmasına neden olabilir. Türkiye’deki altın piyasasına yönelik değerlendirmelerde bulunan piyasa uzmanı İslam Memiş, uzun süredir dolar kurunda yaşanan yatay hareketliliğin devam etmesinin muhtemel olduğunu belirterek, bu nedenle gram ve çeyrek altın fiyatları için ons altının belirleyici olacağına işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir